utorok 15. mája 2012

2nd Lt. Charles Sloca

 ASN#O-824272


Charles Sloca v roku 1944
Narodil sa 22. decembra 1921 v Rahway, New Jersey.
Dňa 7. Júla 1944 sa hlásil v Foggi v Taliansku u 301. bombardovacej skupiny. O mesiac neskôr, dňa 7.8.1944 letel na svoju desiatu misiu.


"V čase zostrelenia som mal absolvovaných 9 misií, z ktorých len 6 krát som bol nad cieľom. Pamätám si, že sme to dostali, a vypadli sme z formácie. Začali sme zaostávať a nevedeli sme kam letíme. Navigátor bol najviac zraneným členom posádky. Nevedeli sme kam letíme a mali sme všetci nasadené padáky. Pre istotu. Avšak Navigátor nebol schopný skákať. Bombometčík mu sňal padák. Rozhodol som sa ostať s navigátorom.
Smerovali sme síce na juh k našej základni, avšak mali sme pred sebou Alpy. Nebola šanca ich preletieť. Pilot si ma zavolal a prikázal mi, aby som zistil, čo robí posádka. Postaraj sa o nich. Keď som prišiel k posádke, už boli zoskupení okolo únikového otvoru, ten bol otvorený a čakali na povel k výskoku. Vtedy som sa pozrel k zemi, a zistil, že je veľmi blízko. Vtedy sme si uvedomili, že pilot sa pokúša núdzovo pristáť. Snažil sa tak zachrániť navigátorovi život. Tak sme aplikovali procedúru nacvičenú pre prípad núdzového pristátia. Mali sme si sadnúť v kompartmente rádiooperátora a skrížiť nohy. Avšak kým sa všetci pousádzali, už niekto kričal, že pristávame. 
Po pristátí sa zbehlo niekoľko domácich obyvateľov. Skúšali sme angličtinu, francúštinu ale nedohovorili sme sa. Jeden z nich hovoril: "Ungarn, Ungarn!" a ja som vedel, že sme v Maďarsku. 
Po pristátí, keď sme všetci boli von z lietadla, vystrelili sme signálnou pištoľou do bombardéru. Vzňal sa a vznikol veľký požiar na kukuričnom poli. Avšak nevideli sme do konca osud nášho bombardéru, pretože nás odviezli do väznice. Farmári s puškami nás naložili na korbu nákladiaku a odviezli do miestnej cely. Bol som rád, že sa mi podarilo sadnúť si dalej od dverí, lebo tých, čo sedeli na okraji pár miestnych začalo kopať. V obci nás odovzdali do rúk nemeckého dôstojníka. Putovali sme na výsluch do Budapešti, a potom cez Viedeň  až do zajateckého tábora Stalag Luft III."

Charles Sloca v roku 2009

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára