pondelok 25. marca 2013

Liberator "Citrus Sadie" vs Bf 109 nie "biela 10"

V Slovenskej literatúre faktu venujúcej sa obdobiu druhej svetovej vojny a zvlášť leteckej tématike počas tohto obdobia sa veľmi veľa popísalo o jednom zo súbojov z dňa 26.6.1944, v ktorom hrá rolu  americký bombardér. Jedná sa o stroj B-24H-10-DT sériového čísla 41-28674, patriaci 459.BG a jej 758.BS. Stroj dňa 26. júna 1944 pilotovala posádka Lt. Lincolna E. Artza. Stroj bol napadnutý a poškodený slovenským stíhačom rtk. Gustávom Langom, ktorý letel na stroji Bf 109 G-6 W.Nr.161713. Stroj, ktorý mal byť údajne označený číslicou "biela 10", bol neskôr zostrelený a pilot zahynul v troskách pri obci Miloslavov.
Na tomto mieste by sme teraz chceli odprezentovať hneď dve nové informácie, viažúce sa k tomuto duelu, respektíve k vzhľadu strojov oboch aktérov.

Prvou z informácií je fakt, ktorý spomínal v knihe svojich spomienok už Richard Moulton, predný strelec Artzovej posádky, a to, že bombardér, ktorý v ten deň sedlali sa prezýval "Citrus Sadie". Podarilo sa nám zohnať fotografiu tohto stroja, síce s inou posádkou 459.BG avšak s čiastočne viditeľným nosom a kresbou a nápisom, ktorý niesol.

Na základe dostupných informácií o stroji sme zrekonštruovali jeho pravdepodobný vzhľad.


Samotná 459.BG od určitého okamihu na svojich strojoch začala používať číselno písomný kód na trupoch lietadiel. Prvé číslo znamenalo príslušnosť k squadrone. Druhé písmeno značilo označenie stojánky, ktorá bola tomu ktorému bombardéru priradená na letisku Giulia. Podľa informácií, ktoré dodal historik 459.BG, B-24 41-28674 mal mať označenie 8K. Na žiadnom z olivovo sfarbených bombardérov 459. BG sme však zatial nenašli aplikované tieto kódy. Pravdepodobne sa začali aplikovať až neskôr, niektoré pramene hovoria o auguste 1944, keď už väčšina starších O/D strojov bola vyradzovaná.


Druhým novým faktom je, že Langov messerschmitt nemal aplikované číslo "biela 10", ako sa zvyklo uvádzať. [Viď napríklad farebný bokorys z publikácie HT Modelu zo strany 35 z štetca p. Anďala.]

Toto naše tvrdenie je podložené novo nájdenými fotografiami z Langovej havárie, kde je jasne vidno torzo zadnej chrbtovej časti trupu, ktorá je bez označenia. Prvé dve fotografie sú viac menej totožné s tými, ktoré sú už známe a boli publikované. Tretia fotografia v pravo je tá, ktorá je dôkazom o tom, že Lang inimálne na ľavej strane trupu svojho messerschmittu nemal označenie "biela 10".


Kompilácia známych fotografií na haváriu Langa, jeho osobu, pohreb a hrob.

Miesto dopadu Langovho troja je známe, rovnako ako už aj osud a miesto dopadu Artzovho bombardéru "Citrus Sadie", ktoré je na poli pri obci Veľký Biel, v tom čase v Maďarsku. (Oprava z VII.2018: Artzov stroj dopoadol v Ma+darsku pri obci Janoshaza).

4 komentáre:

 1. Je to oficiálne, že Artzov stroj sa zrútil pri obci Jánosháza? Nebolo to teda vo Veľkom Bieli? Niekde sa uvádzajú Lehnice. Som z Bielu a zaujíma ma to

  OdpovedaťOdstrániť
 2. áno, je to potvrdené. Veľký Biel bol omyl, do ktorého nás uviedol jeden bádateľ svojimi tvrdeniami k fotografiám.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ešte som potom našiel toto. Tak je to asi v Maďarsku. Tu sa zas uvádza že pri obci Lébény ale to len detail. Neviem, ktoré je teraz správne ale škoda, lebo som mal dlhší čas plán sa vydať preskúmať les pri Bieli 🙂 Čiže iba tam dopadli niektorí letci podľa textu, ale stroj sa zrútil už v Maďarsku.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. https://www.facebook.com/groups/459BG/permalink/10155994321353183/

  OdpovedaťOdstrániť