sobota 5. marca 2022

Druhé vydanie: Konečná zastávka: Slovensko!

Kniha "Konečná zastávka: Slovensko!" je venovaná pamiatke letcov, pre ktorých vojna skončila nad územím Slovenska. Zameriava sa predovšetkým na popis osudov posádok lietadiel zostrelených v rokoch 1944-45 s velkým dôrazom na 15. leteckú armádu USA, operujúcu z talianskych základní, jej straty, bombardovacie nálety na slovenské ciele a súboje, ktorým sa podrobili letci posádok bombardérov a stíhačiek nad Slovenskom. Súčasne je kniha aj podakovaním slovenským obyvatelom za nezištnú pomoc, ktorú poskytli cudzincom v neznámej krajine v nepriateľskom zázemí v časoch vojny.

Príhovor k druhému vydaniu:
Od prvého vydania knihy v roku 2007 uplynulo osem rokov a za ten čas sa podarilo nazhromaždiť nové informácie, fotografie, ale aj poopraviť či potvrdiť niektoré naše domnienky a tvrdenia. Mnoho letcov nás navždy opustilo, avšak vďaka rozvoju komunikačných technológií sme nadviazali kontakty s tými, ktorí ešte sú medzi nami alebo ich rodinnými príslušníkmi. Preto sa rozrástla zbierka fotografií o mnohé nové tváre.
Taktiež sa podarilo identifikovať tri nové prípady dopadov bombardérov na území dnešného Slovenska, ktoré prezentujeme v tomto druhom rozšírenom vydaní. Príliš sme nechcel meniť pôvodnú osnovu a zalomenie textu, a preto snáď prepáčite, že sme druhé vydanie editovali len v zmysle doplnenia a výmeny cca 130 kusov fotografií, opráv chýb, a doplnenia len menšieho množstva nového textu tam, kde to pôvodné zalomenie dovoľovalo. Prerobiť knihu od počiatku by totiž trvalo veľmi dlho. Zmenili sa aj niektoré farebné profily lietadiel, ktoré doznali zmien v markingu a to aj vďaka podnetom čitateľov a novým poznatkom. Rozšírené druhé vydanie je vydávané v limitovanom samonáklade. Dúfame však, že predkladané informácie Vás obohatia a čítaním ďalších riadkov si spríjemníte chvíle svojho života a rozšírite poznanie o tejto epoche našej histórie. 
Opäť je to o ničo ucelenejší pohľad na tému 15.USAAF a RAF nad Slovenskom.

rok vydania: november 2015

Paperback verzia knihy je dostupná na:
https://www.lulu.com/en/us/shop/mari%C3%A1n-hrodegh-and-peter-ka%C5%A1%C5%A1%C3%A1k/kone%C4%8Dn%C3%A1-zast%C3%A1vka-slovensko/paperback/product-19e5m7ny.html?page=1&pageSize=4


Viac tu: http://degart.webnode.sk/products/konecna-zastavka-slovensko/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára